Site Rengi

Sauna Çeşitleri

12.12.2019
6
Sauna Çeşitleri

Farklı sauna türlerinin büyük seçimine rağmen, ana türler üçtür ve ısıtma türüne göre belirlenir.

Uzun Süreli Isıtma

Bu, sauna duyduğumuzda hayal ettiğimiz sauna türüdür. Bu sauna tipinde, istenilen sıcaklıkları 70 ile 100 derece arasında bir değere çıkarmak için genellikle elektrikli bir ocakla, aynı zamanda odun veya kömür ocağıyla ısıtılır.

Siz içerideyken ocak çalışmaya devam eder. Çoğu Fin saunası böyle bir ısıtma kullanmaktadır. Sobaların çoğu bile Finlandiya’dan geliyor.

Ön ısıtma

Önceden ısıtılmış saunalarda, ısınma kullanımdan önce gerçekleşir ve genellikle birkaç saat önceden başlar. Saunalar, bir odun veya kömür ocağının etrafında genellikle yüzlerce kilo taş bulunan, sıcaklığı koruyan büyük bir kütleye sahiptir. Sauna kullanılmadan önce birkaç saat ısıtılırlar. Ateş daha sonra söner ve taşlarda depolanan ısı nedeniyle sauna sıcak kalır. Rus hamamları ve Fin saunası sıklıkla bu teknolojiyi kullanır.

Kızılötesi saunalar

Kızılötesi saunalar tamamen farklı bir teknoloji kullanıyor. Kızılötesi sauna odayı ısıtmaz, bunun yerine ısıyı doğrudan cildinize aktarır. Bu tip saunada kızılötesi lambalar, bank duvarlarına ve sauna tavanına monte edilir. Kızılötesi ışınlar görünmez ve cildinize temas ettikçe ısıya dönüşür. Temel fark, bu saunaların ön ısıtma gerektirmemesi ve hiç ısınmaması, daha az yalıtım gerektirmesi, yani cam duvar gibi tasarım için daha fazla özgürlük vermeleri anlamına geliyor.

Bu farklılıklara dayanarak üç ana sauna türü vardır:

Fin saunası

Fin saunası sürekli ısıtma veya depo kullanıyor. Soba veya depolama tankı nemi artırmak için suyla sulanabilir, ancak bu sauna çoğunlukla kuru olarak kullanılır.

Dumanlı veya Savu sauna Dumanlı sauna

birikmiş ısı yöntemini kullanan özel bir tiptir. Baca dumanı yerine, saunada ısı ve duman kapalı kalır. Sauna kullanmadan önce havalandırılır. Bir süre sonra sauna kapalı dumandan kararır ve özel bir aroma ve his verir. Tezgahlarda kurum birikmesini önlemek için, bankları genellikle bu tür saunalar için hareketli hale getiririz, böylece ısıtırken bunları çıkarabilirsiniz.

Rus hamamı

Tipik bir Rus veya Doğu Avrupa hamamı, sauna ve buhar banyosu arasında bir şeydir. Bir saunaya benziyor, çünkü tahtadan yapılmış, ancak prensibi buhar banyosuna benziyor. Nem seviyesini yüksek ve buharı daha dik tutmak için sabit bir su kaynağı kullanır. Sauna ve buhar odası için yeriniz yoksa ilginç bir alternatiftir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.